piątek, 1 lutego 2019

Cała prawda o zwierzętach-Lucy Cooke
Lucy Cooke 
Wydawnictwo: Bukowy Las 
Data premiery: 31-10-2018 
Cena: 49.90 
Liczba stron: 384
Kategoria: Literatura popularnonaukowa
Naćpane leniwce, usychające z miłości hipopotamy i inne opowieści z dzikiej strony dzikiej przyrody
"Liczne podróże Cooke, jej praca badawcza i wspaniałe poczucie humoru sprawiają, że Cała prawda o zwierzętach to fascynujący współczesny bestiariusz". Seattle Times
Zaskakująca prawda o zwierzętach to genialna opowieść o świecie przyrody. W rolach głównych występują tu między innymi chore z miłości hipopotamy, naćpane leniwce i żaby w pantalonach z tafty.
Rzymianie opisywali hipopotama jako ziejącego ogniem konia rzecznego, który pocił się krwią. Zianie ogniem było oczywiście czystą fantazją, natomiast krwawy pot – czyli czerwoną wydzielinę sączącą się z jego skóry – rzeczywiście mogli widzieć i skojarzyli to zjawisko ze starodawną sztuką upuszczania krwi.
Historia obfituje w podobne opowieści o zwierzętach, wymyślone przez najinteligentniejszych i najbardziej wpływowych ludzi, począwszy od Arystotelesa aż po Disneya. Oglądając filmik o baraszkujących małych pandach czy zdjęcia pingwinów „trzymających się za ręce”, często dokonujemy projekcji własnych wartości na zwierzęta – niewinności, wstrzemięźliwości, pracowitości. I wolimy nie myśleć o tym, że łosie są pijakami, a pingwiny notorycznymi cudzołożnikami.
W Zaskakującej prawdzie o zwierzętach zoolog Lucy Cook obnaża wiele mitów – że węgorze powstają z piasku, jaskółki hibernują pod wodą, a niedźwiedzice rodzą bezkształtne bryłki, z których potem wylizują kształt misia – dowodząc, że legendy, które tworzymy, ujawniają zdumiewająco wiele o nas samych.
Ludzie udali się na Księżyc i odkryli bozon Higgsa, ale jeśli chodzi o zrozumienie zwierząt, wciąż mamy przed sobą długą drogę. Lucy Cooke zabiera nas w podróż po świecie, by pokazać nam ciekawostki w rodzaju kolumbijskiego kastratora hipopotamów czy chińskiego handlarza porno pandy - wszystko po to, aby odkryć tajemnice i często zabawne lub dziwne przyzwyczajenia przedstawicieli królestwa zwierząt.
Dzięki tej książce poznajemy ciekawy świat zwierząt. Każdą najmniejszą drobnostkę mamy wyjaśnioną – znajdziemy tu nie tylko suche fakty, ale też cały zestaw ciekawostek, przypisów, źródeł ilustracji i obszerną bibliografię, która pozwala nam uwierzyć, że autorka wiedziała o czym pisze.Tutaj nie mamy do czynienia z suchymi faktami z internetu nie popartymi niczym. W książce znajdziecie fakty poparte różnymi źródłami, osób, które poświęcają życie na obserwowaniu zwierząt i pogłębianiu wiedzy o nich.
Książka skupia się na paru gatunkach zwierząt np: węgorza, bóbra, leniwca, hieny, sępa, nietoperza, żaby, bociana, hipopotama, łosia, pandy, pingwina i szympansa. Autorka o każdym z nich opowie nam ciekawe historie z których możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, Jak na przykład: pingwiny to rozpasane seksualnie nekrofile? Albo, że łosie to notoryczne pijaki? Leniwce zaś potrafią się naćpać
Jeśli lubicie zwierzęta i chcecie się o nich trochę więcej dowiedzieć to polecam Wam właśnie "Całą prawdę o zwierzętach". Przy tej lekturze trochę zapomnicie o rzeczywistości, problemach dnia powszedniego. Pośmiejecie się i będziecie szczęśliwsi wracając do danych obowiązków.
Mogę również dodać, że sama nie byłam na początku przekonana czy ta lektura mi się spodoba. Do tej pory nigdy nie czytałam literatury popularnonaukowej. Jestem pod wrażeniem, gdyż mogę powiedzieć, że bardzo mi się ta książka spodobała. 
Dlatego bardzo ją Wam polecam. Warto poznać zwierzęta trochę z innej strony niż do tej pory ;)
Moja ocena: 8/10
Za książkę dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Fobia-Sarah Epstein

Sarah Epstein Wydawnictwo: Zielona Sowa Data premiery: 03-07-2019 Cena: 36.90 Kategoria: kryminał, sensacja Liczba stron: 400 ...